Wypadki kotów
Koty są ciekawskie. Wystarczy chwila nieuwagi i zwierzę może ulec wypadkowi. Jak zapobiegać takim sytuacjom? W każdym niemal otoczeniu kota czyha wiele niebezpieczeństw. Poniższe przykłady pomogą Ci je dostrzec.
Zatrucie
Zabezpiecz miejsce, w którym składujesz środki myjące, piorące i chemikalia. Nie wpuszczaj kota do pomieszczeń, które właśnie czyścisz lub dezynfekujesz. Wynieś z mieszkania rośliny, które są toksyczne dla Twojego czworonoga. Mnóstwo zwierząt domowych ulega zatruciu przez ludzkie leki. Szafka z lekami nie powinna być dla kota dostępna, a używane przez nas medykamenty chowane.
O najczęstszych przyczynach zatruć przeczytasz tutaj: http://koty-kotki-kociaki.bloog.pl/id,5774144,title,Najczestsze-przyczyny-zatruc,index.html?ticaid=6ece1
oraz na tej stronie pod hasłem: Rośliny szkodliwe i trujące
oraz inne produkty, które mogą zaszkodzić kotu
Spacery po balkonie
Nie ma kota, który nie spróbuje chodzenia po brzegach poręczy balkonu. Nierzadko wędruje także po parapecie okna. Wystarczy, że kot poślizgnie się i może wypaść( z różnym skutkiem- nierzadko tragicznym!). Jedynym skutecznym działaniem jest zabezpieczenie balkonu i okna siatką ( dostępne np. w internetowym sklepie ZOOPLUS).
Drzwi i okna
Przy otwieraniu i zamykaniu drzwi / okien, sprawdzaj czy kota nie ma w pobliżu. Przy otwieraniu drzwi balkonowych przewiduj ewentualne przeciągi - unieruchom drzwi po ich otwarciu. Ostrożność jest w tym wypadku niezbędna. Przytrzaśnięte zwierzę może odnieść poważne obrażenia. Uchylane od góry okna są również poważnym zagrożeniem – kot potrafi wysoko skakać ,a uwięzionej w uchylonym oknie głowy nie da rady uwolnić!
Postrzelenie
Mieszkasz blisko rejonu gdzie polują myśliwi? Lepiej nie wypuszczaj kota na dwór bez nadzoru.
Uduszenie
Wyrzucaj lub dobrze schowaj opakowania po zakupach – szczególnie tzw. „reklamówki”. Koty uwielbiają bawić się szeleszczącymi ,foliowymi torebkami . Wchodzą do nich, a potem nie mogą z nich wyjść. Gdy zwierzak zaplącze się w folię lub lekki plastik przyklei się kokociego noska, może zabraknąć kotu powietrza i się udusi. Podobnie jest z szufladami. Jeśli zostawiasz wysuniętą szufladę, zawsze dokładnie sprawdzaj jej zawartość ,zanim ją zasuniesz. Może się zdarzyć, że przypadkiem zamkniesz w niej ciekawskiego kota.
Oparzenia
Zapalona świeczka, gorące żelazko, płyta kuchenna i piecyk elektryczny – to zagrożenia, które budzą przerażenie. Kiedy zapalasz świeczkę, nie trać jej z oczu, a najlepiej – stosuj specjalne osłony lub lampiony bez otworów. Zawsze istnieje ryzyko, że kot przewróci ją, co w skutkach może nie tylko poparzyć kota, ale spowodować pożar w mieszkaniu. Migający płomień może skusić kota do zabawy; wówczas sierść naszego pupila może się w mgnieniu oka zapalić. Podobnie jest z włączonym żelazkiem. Gdy postanowisz opuścić pokój, przedtem wyłącz żelazko i postaw je w miejscu niedostępnym dla kota. Piecyk elektryczny i palnik z ogniem nie mogą pozostać włączone bez Twojej kontroli. Jeśli kot uparcie próbuje dostać się do piecyka lub wędruje blisko palników, najlepiej jest nie wpuszczać go podczas gotowania do kuchni. Podobne niebezpieczeństwo ,zwłaszcza dla kocięcia, stanowi mikrofalówka- ciekawski maluch może być wszędzie. Płyta kuchenna ,jeśli nie jest w użyciu, zawsze powinna być zabezpieczona specjalną żaroodporna płytą. Sytuacja dotyczy również zapalonych papierosów, które często zostawiamy w popielnicy. W tym przypadku lepiej zabrać papierosa ze sobą lub po prostu go zgasić.
Zranienia
Nie zostawiaj na stole ostrych noży , nożyczek lub igieł, pinesek i drucików, które mogą wbić się w łapę/ciało kota. Istnieje ryzyko, że kot bawiąc się, połknie ostry przedmiot. Zabezpiecz wszelkiego rodzaju ostre krawędzie, które stanowią zagrożenie. Idąc z kotem na spacer upewnij się, czy nie ma w pobliżu żadnego obcego zwierzaka – zwłaszcza psa. Większość psów agresywnie reaguje na obecność kota i rusza za nim w pogoń. Kot może zostać dotkliwie poraniony lub zagryziony.
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
O pomocy w nagłych wypadkach informują artykuły:
http://www.vetopedia.pl/article129-1-Jak_udzielic_kotu_pierwszej_pomocy.html
http://www.rossnet.pl/Artykul.aspx?artId=192751
http://swiatowezwierzaki.bloog.pl/kat,0,page,3,index.html?ticaid=6c98e
http://artelis.pl/artykuly/29512/urazy-zwierzat-domowych-jak-pomoc-psu-i-kotu-w-naglych-wypadkach